Idealne usytuowanie domu.


W przeważającej części domy jednorodzinne to budynki wolno stojące, zlokalizowane na obrzeżach miast lub na terenie wsi, z przylegającymi do niego ogródkami. Zanim rozpoczniesz budowanie domu zastanów się jaka jego lokalizacja będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Oczywiście nie na wszystko możesz mieć wpływ, bardzo wiele zależy od ukształtowania działki, wystarczy jednak chwila namysłu, a z pierwotnej wady ukształtowania działki można stworzyć jej zaletę.
Bez wątpienia najbardziej optymalną opcją jest budowanie domu na płaskiej powierzchni. Warto zadbać o to, by budynek był dobrze usytuowany względem stron świata. Projekty domów jednorodzinnych uwzględniają zazwyczaj takie pomieszczenia jak łazienki, kuchnię, salon, pokój przeznaczony do pracy czy sypialnie. Warto tak usytuować dom, by pomieszczenia, w których spędza się znaczną ilość czasu były zaprojektowane od strony południowej, co przyczyni się do tego, że będzie w nich panowało duże nasłonecznienie. Pomieszczenia gospodarcze, garaż, sypialnia czy garderoba mogą znajdować się po stronie północnej, bardziej zacienionej.
Nie bez znaczenia jest również to, w którym miejscu będzie znajdował się budynek w odniesieniu do ulicy. Jeżeli zależy nam na ciszy i spokoju, pomieszczenie takie jak sypialnia nie powinno znajdować się od strony ulicy. Hałas dochodzący z niej w zdecydowanie mniejszym stopniu będzie przeszkadzał w garażu czy w garderobie. Powinno się również podjąć decyzję, która część działki będzie przeznaczona do zorganizowania sfery rekreacyjnej - od ulicy, czy raczej część schowana za domem.
Bardzo często nie jest możliwe pogodzenie i zastosowanie wszystkich wskazówek, które mogą być przydatne podczas decyzji o ulokowaniu wolno stojącego domu jednorodzinnego. Warto skorzystać choć z jednej, by w przyszłości cieszyć się niemalże idealnie wybraną lokalizacją budynku.

Previous Gotowy projekt domu
Next Piwnica: tak czy nie?